jcb

Ürün Açıklaması

SÜRTÜNME

Sürtünme aşınmasında, kayalar, çakıl, beton, hurda metal veya demir cevheri gibi aşındırıcı malzemeler çelik yüzeyi üzerinde minimum etki yaratarak serbestçe kayıp yuvarlanırlar. Doğru XAR  sınıfı mükemmel performans gösterecek ve uzun bir hizmet ömrü sağlayacaktır.

 

DARBE

Darbe aşınmasında, çakıl taşları aşınma bileşeninin yüzeyine çeşitli açılardan çarpar. Belirli aşındırıcı malzeme için doğru XAR kalitesini seçmek, hizmet ömrünü belirgin derecede artıracaktır.

 

SIKIŞMA

Sıkışma aşınmasında, aşınma bileşenlerinin kullanım ömründeki artışın ölçülmesi zordur. Ancak XAR  levhaların diğer kalitedeki çeliklere oranla hizmet ömrünü uzatacağını belirlemek kolaydır.

 

 

Problemler ve maliyetlerin artmasına neden olan aşınma ve yıpranmanın olduğu uygulamalarda önlem olarak XAR® (eXtra Abrasion Resistant) bir ThyssenKrupp Steel Europe çözümüdür. XAR®’ın özel kimyasal kompozisyonu ve ısıl işlemi sonucu elde edilen yüksek sertlik değeri aşınmayı en aza indirirken ürün ömrünü de uzatmaktadır. XAR® çelikleri, yassı çelik alanında dünyanın lider üreticilerinden olan ThyssenKrupp Steel Europe’un Heavy Plate bölümü tarafından geliştirilmiştir. İlk XAR® çeliği 40 yıldan daha önce Duisburg’da üretilmiştir. Madencilik, ağır iş makinaları, çelik fabrikaları, çimento fabrikaları ve tarım makinaları sektörlerindeki özel uygulamalarda kullanılan ve ilk üretildiğinden bu yana önemli gelişmeler gösteren XAR® çelikleri günümüzde 3 ila 100 mm kalınlık aralığında üretilmektedir.

 

Utron  Markamız güçlü iş makinelerinin zorlu koşullardaki  uygulamalar için değişik XAR® kaliteleri XAR® 400 standart bir aşınma plakası olup ürün ömrünü klasik çeliklere göre 5 kat daha arttırabilir. XAR® 400, yüksek aşınma mukavemetini iyi soğuk şekillenebilme ve kaynaklanabilmeyle birleştirmektedir. Çeşitli uygulamalarda dünya çapında oldukça fazla kullanılan bir aşınma plakasıdır. Ayrıca 400 °C ye kadar yüksek sıcaklık çalışma şartları olan örneğin çimento fabrikalarında XAR® 400 W ısıya dayanıklı varyasyonu olarak kullanılmaktadır.

 

Aşınma dayanımı ve kolay işleme için dengelenmiş alaşımlama kavramı   Mannheim uygulamalı bilimler Universitesi’nin sürtünme enstitüsü bölümünün yakın zamanda yayınlanan uzman görüşüne göre “ThyssenKrupp Steel Europe’un ürettiği XAR® 300-600 HB arası aşınma çelikleri düşük alaşım, iyi işleme karakteristiği gibi özellikleriyle; çelik kompozisyonu, üretim yöntemi ve mikroyapı açısından en optimum görüntüyü sunmaktadır.” Yoğun olarak yapılan aşınma araştırmaları göstermiştir ki optimum aşınma direnci, yüksek sertlik ve özellikle krom ve niobyum alaşım elemanları ilavesiyle elde edilebilmiştir. Tokluk ve soğuk şekillenebilme davranışları yanında darbe aşınmasına dayanım niobyum’la mikroalaşımlandırma sayesinde artmaktadır. Korozif ortamlardaysa krom aşınma dayanımını arttırmaktadır. Yalın kimyasal kompozisyonu, düşük karbon eşdeğeri XAR®‘ın kolayca kesilmesini ve kaynaklanabilmesini sağlarken sıkı radyüs değerlerinde bükülmesini de sağlar. Örneğin XAR® 400’ün MAG kaynağı ön ısıtmasız olarak 20 mm kalınlığa kadar (40 mm kombine kalınlık) ve XAR® 450’ninse 15 mm ye kadar (30 mm kombine kalınlık) ön ısıtmasız olarak mümkündür. XAR® 400 10 mm plaka r/t ≥ 4,0 (10 mm fakat XAR® 450 r/t ≥ 5,0) radyüs değerlerinde bile bükülebilmektedir.

 

Ağırlık optimizasyonu yapılmış yapılar için sıcak haddelenmiş rulodan levhalar Ağırlık birçok yapıda önemli bir rol oynar. Bu yüzden, sıkı kalınlık toleransları sıklıkla istenir. ThyssenKrupp Steel Europe iki yolla XAR® üretebilir. Sıcak rulo hadde ürünleri, +/- 0,2 mm kalınlık toleransıyla, 4 merdaneli haddeden ve hatta müşterilerin genellikle talep ettiği toleranslardan daha sıkıdır. Ağırlıktan tasarrufun yanısıra, sıcak haddelenmiş rulolardan boy kesilmiş XAR® plakalar çok düzgün kalınlık dağılımı imkanıyla soğuk şekillenmede avantaj sağlamaktadır.

 

ThyssenKrupp Steel Europe – malzeme temininden daha fazlası ThyssenKrupp Steel Europe güvenilir bir teminciden daha fazlasıdır. Dünya çapında genişlemiş bir dağıtım ağı sadece XAR® çeliklerinin temin garantisi değil aynı anda zamanında teslimatı da içermektedir. Birinci sınıf çelik servis merkezleriyle sıkı irtibatı, kesilmiş, soğuk şekillendirilmiş ve kaynaklanmış olarak ön hazırlığı yapılmış parçaların teklif edilmesini olanaklı kılmaktadır. Bu yolla, müşterilerin düzenli artış gösteren kalite, servis ve sevkiyat performansı talepleri kıyaslanmaktadır.